Skip to content Skip to footer

Kansere Karşı Kullanılan Yiyecekler, İçerikleri Ve Faydaları

BİLGİLENDİRME YAYINLARI-1

KANSERE KARŞI KULLANILAN YİYECEKLER, İÇERİKLERİ VE FAYDALARI

FİTOKİMYASALLAR

KAYNAKLAR

FAYDALARI

Karotenoidler

Beta Karoten

Lutein

Likopen

Zeaksantin

Kırmızı, turuncu, yeşil meyve ve sebzeler: Brokoli, Havuç, Pişirilmiş domates, lifli yeşillikler, tatlı patates,  bal kabağı, kayısı, Cep kavunu (cantaloupe), portakal ve kavun. Kanser, Kalp hastalıkları ve Görme bozukluklarını (macular degeneration) engeller. Bir antioksidan olarak göreve alarak bağışıklık sistemini dengeler.
Flavonoidler

Antosiyaninler

Hesperidin

Kuersetin

Rutin

Elma, Çikolata, Turunçgiller, Kahve, Kuru fasülye, hububat, üzüm, yeşil çay, Bitkilerin çoğu, Soğan, Soya. Bağışıklık sistemine yardımcı olmak için tümörleri ve iltihap oluşumunu baskılar. Kan pıhtılaşmasını engeller.
İnositol

Fitik Asit

Fındık, soya fasülyesi, Mısır kepeği, Yulaf kepeği, Pirinç kepeği, buğday kepeği, Çavdar kepeği. Bir antioksidan gibi davranarak hücre büyümesini engeller.
Izoflavonlar

Daidzein

Genistein

Alfalfa, soya fasülyesi ve soya ürünleri. Tümörlerin büyümesini baskılar, Kansere neden olan hormaların üretimini sınırlandırır, antioksidan vazifesi görür.
İzotiyosiyanatlar Turpgiller: Brokoli, Lahana, Kara lahana,  kale, Karnabahar, Brüksel Lahanası. Kansere neden olanları zehirsizleştirir, kanserojenleri bloke eder ve tümör büyümesini engeller.
Lignanlar Kuşkonmaz, arpa,

Brokoli, Havuç, Keten tohumu, Sarımsak, Baklagiller, fındık, Yulaf, Tohumlar ve buğday.

Antioksidan özellikler gösterirler, Zararlı östrojen seviyesini düşürür ve kanserle ilişklili olan hormonların engellenmesinde yardımcı olur..
Polifenoller

Ellajik Asit

Resveratrol

Elma, Mor meyveler, Turunçgiller, Yeşil çay, Üzüm, Yer fıstığı, Buğdaygiller. Kanserle savaşan enzimleri aktive ederek kanser hücresinin form değiştirmesini engeller, İltihabı durdurur ve bir antioksidan gibi davranır.
Saponinler Alfalfa, Kuşkonmaz,

Nohut, Hibiskus, esmer suyosunu, Fındık, Yulaf, soya fasülyesi.

Kolestrol seviyesini düzenler, Bağışıklık sistemini uyarır, Kalp hastalıklarını ve bazı kanser türlerini engeller.
Terpenler Kiraz, Vişne, Turunçgillerin kabuğu, biberiye. Antioksidandır. Kansere neden olan bileşikleri bloke eder. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır ve Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Leave a comment

Kansere Karşı Kullanılan Yiyecekler, İçerikleri Ve Faydaları – Altınterim Doğal Sağlık
Whatsapp Destek